حروف صدا دار انگلیسی | معرفی حروف صدادار با مثال

آیا می‌خواهید در مورد حروف صدا دار انگلیسی اطلاعاتی کسب کنید؟ در این مقاله، با ما همراه باشید تا همه چیز درباره حروف صدادار انگلیسی را برایتان بگوییم. قول می‌دهیم که آنقدرها هم سخت نیست. در این مطلب، حروف صدادار انگلیسی با تلفظ و نکات کاربردی را به شما ارائه خواهیم داد.

حروف صدا دار انگلیسی چیست؟

در آموزش زبان انگلیسی برای کودکان باید بدانید که زبان انگلیسی ۲۰ حروف صدا دار انگلیسی دارد که با حروف a، e، i، o و u نشان داده می‌شوند. حروف y، w و gh نیز معمولاً در املای صدادار استفاده می‌شود. حروف صدادار با مجرای صوتی نسبتاً باز تولید می‌شوند.

دسته‌بندی حروف صدا دار

حروف صدادار به ۳ دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  • حروف صدادار بلند
  • حروف صدادار کوتاه
  • حروف صدادار دو آوا

حروف صدادار بلند، مدت طولانی‌تری نسبت به حروف صدادار کوتاه تلفظ نمی‌شوند!

تفاوت بین حروف صدادار و بی‌صدا چیست؟

کلمات beet و beat را در نظر بگیرید که املای متفاوتی برای یک صدا دارند. سپس bat و bait را در نظر بگیرید. املای آن‌ها مشابه است؛ اما صداهای مصوت آن‌ها کاملاً متفاوت است.

برای دور زدن محدودیت‌های سیستم‌های نوشتاری، زبان‌شناسان از آنچه به عنوان الفبای آوایی بین‌المللی (IPA) شناخته می‌شود، استفاده می‌کنند: مجموعه‌ای از نمادها که برای نمایش صداها در همه زبان‌های دنیا صرف نظر از نحوه نگارش آن‌ها استفاده می‌شود. برای مثال، Bat [bæt] و bait [beɪt] را در نظر بگیرید.

حروف صدادار در زبان انگلیسی، صدای گفتاری است که بدون انقباض قابل توجه جریان هوا از ریه‌ها تولید می‌شود. زبان می‌تواند در قسمت‌های مختلف در دهان (مانند بالا، وسط یا پایین) و در موقعیت‌های مختلف (جلو، مرکزی یا عقب) قرار بگیرد. لب‌ها را می‌توان به شکل‌های مختلف گرد کرد. تلفظ حروف صدا دار می‌تواند از نظر بلندی و گام صدا متفاوت باشد.

حالا می‌توانید مانند بچه‌ها رفتار کنید. بگویید «ahh»؛ اما سپس زبان خود را به دور دهان خود بچرخانید، لب‌های خود تکان دهید، صدا را با صداهای مختلف بیرون دهید، اما هرگز آن جریان هوا را به طور کامل متوقف نکنید. شما یک حرف صدادار را تلفظ می‌کنید!

اگر جریان هوا را به میزان قابل توجهی محدود یا بسته کنید، در قلمرو حروف بی‌صدا هستید. جایی که این محدودیت یا بسته‌شدن در دستگاه صوتی شما رخ می‌دهد، تعیین می‌کند که چه صامت‌هایی را می‌سازید. به عنوان مثال، صداهای B با نزدیک‌کردن لب‌ها به هم تولید می‌شوند. صداهای K با بالا بردن پشت زبان به سمت کام نرم شما تولید می‌شوند. زمانی که زبان بین دندان‌ها قرار می‌گیرد (بین دندانی)، صداهای Th ایجاد می‌شود.

چرا تلفظ حروف صدا دار انگلیسی دشوار است؟

بسیاری از الگوهای املایی در زبان انگلیسی، امکان دو یا چند تلفظ را با استفاده از یک املای مشابه دارند. به عنوان مثال، حروف «e-a» تلفظ متفاوتی در کلمات team (طول e /i/) و dead (کوتاه e /ɛ/) دارند. یادگیری املای رایج برای هر صدای مصوت همراه با دانستن تمام تلفظ‌های ممکن برای هر املا مفید است.

همچنین زبان انگلیسی دارای تعداد زیادی کلمه است که به روشی که املای آن‌ها نشان می‌دهد، تلفظ نمی‌شوند. این موارد، کلمات غیرآوایی نامیده می‌شوند و باید به صورت جداگانه حفظ شوند.

نمادهای IPA صدادار انگلیسی (الفبای آوایی بین المللی) چیست؟ انگلیسی ۲۰ صدای مصوت دارد:

حروف صدادار کوتاه

نکات مهم در مورد حروف صدادار کوتاه به شرح زیر است:

  • یک حرف صدادار کوتاه انگلیسی به طور قابل توجهی کوتاه‌تر از یک حرف صدادار بلند است.
  • یک حرف صدادار کوتاه انگلیسی تنها با یک موقعیت دهان تولید می‌شود.
  • یک موقعیت دهان با یک نماد IPA نشان داده می‌شود (هر صدا / موقعیت دهان دارای نماد IPA متفاوت است).
  • حرف صدادار ضعیف schwa رایج‌ترین مصوت در زبان انگلیسی است.

حروف صدا دار انگلیسی کوتاه عبارت‌اند از:

/ɪ/ – fit /fiːt/, pick /piːk/, difficult /ˈdɪ.fɪ.kəlt/

/e/ – pet /pet/, sent /sent/, attention /əˈten.ʃən/

/æ/ – pat /pæt/, flat /flæt/, family /ˈfæ.mə.li/

/ʌ/ – cut /kʌt/ jump /dʒʌmp/, cover /ˈkʌ.vər/

/ʊ/ – put /pʊt/, book /bʊk/, cushion /ˈkʊ.ʃən/

/ɒ/ – pot /pɒt/, dog /dɒg/, hospital /ˈhɒs.pɪ.təl/

/ə/ – about /əˈbaʊt/, system /ˈsɪs.təm/, complete /kəmˈpliːt/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *