نوشتن بیوگرافی خود به زبان انگلیسی | نمونه بیوگرافی به زبان انگلیسی

یادگیری نحوه نوشتن بیوگرافی شخصی برای رقابتی ماندن در بازار کار امروزی بسیار مهم است. نوشتن یک بیوگرافی شخصی جذاب و مختصر می‌تواند با چند نکته ساده، آسان‌تر شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه نوشتن بیوگرافی خود به زبان انگلیسی را برایتان بگوییم و نمونه‌ای از این بیوگرافی را به شما ارائه دهیم. همچنین در این مطلب در مورد بیوگرافی کوتاه هم صحبت خواهیم کرد تا بتوانید خود را به بهترین شکل ممکن معرفی کنید.

بیوگرافی شخصی چیست؟

بیوگرافی شخصی مقدمه‌ای مختصر است که خلاصه‌ای از دستاوردهای حرفه‌ای، مدارک و تحصیلات شما و سایر اطلاعاتی را ارائه می‌دهد و باعث می‌شود کارفرمایان به خوبی با شما و تخصص شما آشنا شوند. بیوگرافی شخصی اغلب هنگام جستجوی کار استفاده می‌شود تا کارشناسان استخدامی را با خلاصه‌ای از اینکه چرا شما کاندیدای ایده‌آل برای این شغل هستید، ارائه دهد. همچنین می‌توان از این بیوگرافی‌ها در پلتفرم‌های شبکه اجتماعی و وب‌سایت‌های حرفه‌ای استفاده کرد.

نحوه نوشتن بیوگرافی خود به زبان انگلیسی

یکی از سخت‌ترین بخش‌های نوشتن بیوگافی این است که از کجا شروع کنید! به خودتان زمان بدهید. عجله نکنید. تمرکز کنید و تمام جزئیاتی را که می‌خواهید، به شیوه‌ای مختصر و کارآمد بیان کنید. برای ایجاد یک بیوگرافی خود به زبان انگلیسی که می‌تواند توجه کارفرمایان بالقوه را جلب کند، این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

1. خودتان را معرفی کنید

بیوگرافی خود را با یک مقدمه کوتاه شروع کنید که نشان می‌دهد شما چه کسی هستید. اولین جمله باید شامل نام شما و سپس چند جزئیات مهمی باشد که می‌خواهید برجسته کنید، مانند تحصیلات، گواهینامه‌ها یا سابقه کاری شما.

پس از یک جمله مقدماتی قوی، با در نظر گرفتن ویژگی‌های خود در این چهار زمینه، علایق، ارزش‌ها و دیدگاه کلی خود را در مورد زندگی درج کنید:

 • مهارت‌ها: چه چیزی را می‌توانید برای شرکت به ارمغان بیاورید؟ در چه چیزی آموزش دیده‌اید یا در چه مواردی تسلط دارید؟ چه مهارت‌هایی دارید؟
 • ویژگی‌ها: چه عواملی شما را در کاری که انجام می‌دهید، خوب می‌کند؟ در واقع چه ویژگی‌هایی دارید؟
 • ارزش‌های شخصی: چه ارزش‌هایی به شکل‌گیری شخصیت امروزی شما کمک کردند؟ چه چیزی به شما کمک کرد تا به خط کاری فعلی‌تان برسید؟
 • ارزش‌های حرفه‌ای: برای چه چیزی در شرکتی که در آن کار می‌کنید، بیشتر ارزش قائل هستید؟ چه اهدافی در زندگی حرفه‌ای خود دارید؟

سایر جزئیات مرتبط مانند عنوان شغلی فعلی، صنعتی که در آن کار می‌کنید و وظایف شغلی خود را بیان کنید. این جزئیات برای کارفرمایان بالقوه‌ای که رزومه شما را بررسی می‌کنند، مهم است.

2. مختصر و مفید بنویسید

با شمارش کلمات در ذهن خود شروع کنید. تعداد کلمات می‌تواند با توجه به هدف و تمرکز بیوگرافی، متفاوت باشد؛ اما داشتن محدودیت کلمه می‌تواند به شما در ساده‌سازی بیوگرافی خود به زبان انگلیسی کمک کند.

بیوگرافی شخصی در یک رزومه یا یک سایت کاریابی باید یک پاراگراف یا چند پاراگراف کوتاه باشد که شما را توصیف کند. بهتر است این نوع بیوگرافی شخصی بین 300 تا 500 کلمه باشد. بیوگرافی‌های کوتاه‌تر برای جلب توجه خواننده و تشویق آن‌ها به خواندن بقیه رزومه شما مفید است. بیوگرافی خود را ساده و جذاب نگه دارید.

جهت نوشتن متن بیوگرافی به زبان انگلیسی برای وب‌سایت حرفه‌ای خود، باید حدود 1500 تا 2000 کلمه را در نظر بگیرید. جزئیات را کوتاه و مختصر نگه دارید؛ اما تا جایی که می‌توانید همه اطلاعات را در مورد خود بنویسید.

موارد اصلی بیوگرافی شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • هدف: چرا بیوگرافی خود را می‌نویسید؟ مخاطب بیوگرافی شما کیست؟ می‌خواهید شغلی به دست آورید؟ می‌خواهید چه اطلاعاتی را به کسانی که بیوگرافی شما را می‌خوانند، منتقل کنید؟
 • دستاوردها: به چه اهداف حرفه‌ای رسیده‌اید؟ آیا جوایزی دریافت کرده‌اید؟ آیا مسئولیت‌های شغلی خود را برآورده کرده‌اید یا از آن‌ها فراتر رفته‌اید؟
 • تاریخچه: چه جنبه‌هایی از پیشینه شخصی، شما را به این مرحله فعلی در زندگی‌تان رساند؟ چه اتفاقاتی در زندگی شخصی شما، مسیر شغلی شما را شکل داده است؟
 • تحصیلات و مدارک: سوابق تحصیلی شما چیست؟ کجا مدرسه رفته‌اید؟ در چه رشته‌ای تحصیل کرده‌اید؟ آیا جوایز یا گواهینامه‌های آموزشی خاصی دارید؟ آیا در رشته زبان انگلیسی تخصصی دارید؟

اگر اطلاعات زیادی وجود دارد که می‌خواهید بنویسید، ابتدا مهم‌ترین جزئیات را سازماندهی کنید تا مخاطب به خواندن تشویق شود. هرگونه اطلاعاتی را که با هدف بیوگرافی شما مرتبط نیست، حذف کنید.

3. از سوم شخص استفاده کنید

نوشتن درباره خودتان ممکن است عجیب یا حتی چالش برانگیز باشد. از آنجایی که این یک بیوگرافی است و نه یک زندگی نامه، باید طوری نوشته شود که گویی شخص دیگری درباره شما می‌نویسد.

در حالی که برخی از بیوگرافی‌های اول شخص می‌توانند مؤثر باشند، نوشتن به صورت سوم شخص به شما امکان می‌دهد نام کامل خود را درج کنید. این استراتژی برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو بهتر است، زیرا به موتورهای جستجو می‌گوید که این متن در مورد شما است. نکته‌ای که باید هنگام نوشتن به صورت سوم شخص به آن توجه کنید، این است که از استفاده بیش از حد از نام خود اجتناب کنید.

4. استراتژیک بنویسید

در راه و رسم نوشتن بیوگرافی انگلیسی گفته می‌شود که باید استراتژیک بنویسید. در حالی که می‌خواهید دستاوردهای متعدد خود را ذکر کنید، از ایجاد یک لیست گسترده خودداری کنید.

اگر شروع کردن برایتان سخت است، از خود بپرسید:

 • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟
 • مخاطبان چه اطلاعاتی از بیوگرافی شما به دست می‌آورند؟
 • چه رویدادهایی را می‌توانید در بیوگرافی خود بگنجانید؟

با نوشتن داستانی جذاب که دیگران می‌توانند آن را بخوانند تا با شما بیشتر آشنا شوند، خود را از دیگران متمایز کنید. داستان‌هایی را بگنجانید که الهام بخش شما برای دنبال کردن حرفه فعلی شما بوده یا اهداف حرفه‌ای شما را شکل داده‌اند. این حکایات سازنده می‌توانند درک شخصی از علاقه شما به رشته تحصیلی و حوزه کاری، اشتیاق و ارزش‌های اصلی شما را در اختیار خوانندگان قرار دهد.

5. اطلاعات تماس خود را وارد کنید

بیوگرافی شما اولین قدم در ارتباط شما با دیگران است. بخش اطلاعات تماس می‌تواند خوانندگان را تشویق کند تا با شما ارتباط برقرار کنند، زیرا باعث می‌شود شما در دسترس به نظر برسید. این اطلاعات باید شامل موارد زیر باشد:

 • آدرس ایمیل شما
 • پیوندی به صفحه تماس شما
 • پیوندهایی به پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی حرفه‌ای شما

اطلاعات تماس شما باید در انتهای بیوگرافی بوده و به راحتی قابل مشاهده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *